Esileht»EVS»Uudised 2019»Uudised 2010

Avatud Eesti standardite tasuta lugemispunkt Tartu Ülikooli Raamatukogus

19.03.2010

Märtsikuu algusest saab Tartus Ülikooli Raamatukogus tasuta tutvuda Eesti standardite koguga. Koostöös Eesti Standardikeskusega on raamatukogusse loodud üks arvutitöökoht, kus saavad kõik huvilised tasuta interneti vahendusel lugeda Eesti standardite ja standardilaadsete dokumentide täistekste.

Tartu Ülikooli Raamatukogus saab vaadata Eesti standardeid, sealhulgas Eesti standarditeks üle võetud Euroopa ja rahvusvahelisi standardeid ning Euroopa standardilaadseid dokumente. Lugeda saab kehtivaid ja viimaseid kehtetuid dokumente, standardi muudatusi ja parandusi. Kokku  on süsteemist leitav info 30 021 erineva standardi kohta, millest raamatukogus saab vaadata ca 22 000 dokumenti, neist eestikeelseid on 1629, ülejäänud dokumendid on kättesaadavad ingliskeelsena.

„Nüüd ei pea enam  sõitma Tallinnasse, et ühte standardit lugeda“  ütles Eesti Standardikeskuse tegevdirektor Priit Kikas. „See on esimene avalik standardite täistekstidega tutvumise võimalus Eestis väljaspool Eesti Standardikeskuse enda ruume. Usume, et see lugemispunkt ülikooli raamatukogus teeb elu lihtsamaks Tartu ja selle läheduses elavatele inimestele, üliõpilastele ja eeskätt ettevõtete töötajatele, kes standardeid oma igapäevatöös kasutavad“. Hr Kikas lisab: „Rahvusvahelised standardite levitamisreeglid lubavad meil standarditest e-poes kuvada ainult eelvaadet ehk esimesi lehekülgi, kus on  kirjas standardi käsitlusala ja normiviited. Sellest aga alati ei piisa, et veenduda, kas tegemist on just selle õige standardiga, mida inimene või ettevõte oma tööks vajab. Samuti võimaldab lahendus tutvuda standardite täistekstidega nendel, kellel ei ole soovi või otsest vajadust standardi tekste osta”. Selleks, et tutvuda kogu standardiga enne ostu sooritamist, oli siiani ainuke võimalus tulla Standardikeskuse klienditeenindusse Tallinnas Aru tänaval.

"Tartu Ülikooli Raamatukogu kui ülikooli keskpunkt ja regionaalne  informatsioonikeskus  on väga loogiline koht sellise infopunkti jaoks - iga päev külastab meid ligi 2000 lugejat, nende hulgas on kahtlemata selliseid, kelle professionaalne huvi saab rahuldatud tänu antud infopunktile." – Tartu Ülikooli  Raamatukogu turundusjuht Ilona Smuškina.

Standardite lugemispunkti infosüsteem baseerub Eesti Standardikeskuse e-poe otsingumootoril, mida on kohandatud raamatukogudes kasutamiseks. Eemaldatud on võimalus standardeid ostukorvi lisada ja neid veebipoe kaudu tellida. Lugemispunktis kasutatav lahendus on IP-aadressi põhine veebilahendus, mis kuvab flash-tehnoloogia abil ekraanile dokumente, mis asuvad Standardikeskuse serverites.  See lahendus ei lase standardeid omavoliliselt salvestada ega ka printida.

Tartu Ülikooli Raamatukogu koduleht.

otsingumootor ja e-pood2 Sisekoolitus2