Esileht»EVS»Uudised 2020»Uudised 2010

Alates 1. septembrist on üksiklitsentsiga elektroonilised standardid varustatud ebaseaduslikku kasutamist piirava tarkvaraga

9.08.2010

Alates 1. septembrist 2010 on kõik Eesti Standardikeskuse poolt müüdavad üksiklitsentsiga elektroonilised standardid krüpteeritud FileOpen tarkvaraga. Muudatuste rakendamisest alates on võimalik üksiklitsentsiga elektroonilist standardi avada ainult ühes arvutis. Kusjuures selleks arvutiks saab olema arvuti, kus fail esmakordselt avatakse. Edaspidi saab seda standardit lugeda ainult samas arvutis. Kui arvutiga midagi juhtub, on varukoopiate olemasolul võimalik EVS klienditeeninduse abiga viia lugemisõigus üle ka mõnda teise personaalarvutisse. Väljatrükke on lubatud 2 – üks kasutajaeksemplar  ja varukoopia. Nende trükikordade ületamisel või püüdes standardit avada teises arvutis tõkestab tarkvara juurdepääsu elektroonilisele dokumendile.

Kuna tarkvara töötab e-poe muudatuse baasil, saab üksiklitsentsiga standardeid kätte edaspidi ainult läbi e-poe keskkonna. Ostes e-poest elektroonilise standardi tuleb lisatud lingilt laadida alla ja salvestada FileOpen tarkvaraliides, mis võimaldab standardi elektroonilist faili avada, salvestada ja printida vastavalt kasutuslepingus määratud kordadele. File Open tarkvaraliides on tasuta allalaetav järgmiselt aadressilt: http://plugin.fileopen.com/

Tarkvara rakendamise eesmärk on vähendada väga levinud illegaalset standardite kopeerimist ja levitamist. Kahjuks on endiselt levinud praktika, kus ostetakse üksiklitsentsiga standard, seda paljundatakse, kasutatakse sisevõrkudes ning levitatakse hoolimata sellest, et Eesti Standardikeskuse elektrooniliste dokumentide kasutusleping lubab üksiklitsentsiga ostetud standardit kasutada ainult ühes arvutitöökohas, teha ühe väljatrüki ja varukoopia. Tarkvara kasutuselevõtt on tingitud rahvusvahelisel tasandil kokkulepitud standardite levitamisreeglitest ja tugineb autorikaitse seadusele.

Alternatiiviks üksiklitsentsiga standarditele on kevadel turule toodud mitmele üheaegsele standardi kasutajale mõeldud sisevõrgu- ehk serverilitsentsi teenus. See lahendus lubab ühe elektroonse standardi avamist mitme erineva kasutaja arvutis ja hinnakujundus sõltub kasutajate ehk litsentside arvust.

Täpsemalt on File Open tarkvara kasutamine kirjeldatud siin

AK portaal2 Pysiklient2