Esileht»EVS»Uudised 2020»Uudised 2014

Arvamusküsitlusel on algupärase standardi muudatus EVS 894:2008+A1:2010/prA2 „Loomulik valgustus elu- ja bürooruumides“

7.11.2014

Novembrikuu EVS Teatajaga on arvamusküsitlusele esitatud standardi muudatus EVS 894:2008+A1:2010/prA2 „Loomulik valgustus elu- ja bürooruumides“.

Standardis kirjeldatakse hoonetes vajaliku päevavalguse projekteerimise head tava ning esitatakse kriteeriumid, mille eesmärk on suurendada inimeste mugavust ja rahulolu hoonetes. Seejuures teadvustatakse, et hea valgustuse ülesanne on palju suurem kui vaid mingi töö tegemiseks minimaalse valgustuse tagamine. Standardis on jooniste ja arvandmetega illustreeritult esitatud lihtsad meetodid, mille abil saab kontrollida kriteeriumide täitmist. Need meetodid ei hõlma siiski kõiki aspekte ja praktikas võib ja peakski kasutama ka arvutipõhiseid meetodeid.
Standardi eesmärk on anda nõu arhitektidele, inseneridele, ehitajatele ja teistele, kes tegelevad valguse ja valgustuse projekteerimisega. Teadvustatakse, et valgustus on ainult üks paljudest kriteeriumidest, mida aknaavade projekteerimisel arvesse võetakse. Muudeks kriteeriumideks on keskkonnakaitse (müra, soojustasakaal ja kontroll energiakasutuse üle), tuleohtlikkus,  konstruktsiooninõuded, välimus ja krundi ümbrus. Hoone parim projektlahendus ei tähenda alati parimat lahendust hoone iga üksiku funktsiooni suhtes. Seetõttu tuleb olla väga ettevaatlik, enne kui standardis toodud kriteeriume kasutatakse mingil muul otstarbel, eelkõige linnaplaneerimise juhtimisel.

Standardimuudatuse koostamiseks loodi 2014. aasta kevadel EVS/PK 54 „Loomulik valgustus hoonetes“ ning kavand valmib eeldatavasti 2015 a. kevadel.

Ootame teie kommentaare vastaval vormil kuni 31.12.2014 a. aadressile kairi@evs.ee.

EVS-i kontaktisik: Kairi Tänavsuu

Print  
Sirvimisteenus2 Online-kogud2