Esileht»EVS»Uudised 2019»Uudised 2015

Avaldatud on standardi muudatus EVS 894:2008/A2:2015

10.03.2015

Märtsikuu EVS Teatajaga on avaldatud standardi muudatus EVS 894:2008/A2:2015 „Loomulik valgustus elu- ja bürooruumides“.

Standardis kirjeldatakse hoonetes vajaliku päevavalguse projekteerimise head tava ning esitatakse kriteeriumid, mille eesmärk on suurendada inimeste mugavust ja rahulolu hoonetes. Seejuures teadvustatakse, et hea valgustuse ülesanne on palju suurem kui vaid mingi töö tegemiseks minimaalse valgustuse tagamine. Standardis on jooniste ja arvandmetega illustreeritult esitatud lihtsad meetodid, mille abil saab kontrollida kriteeriumide täitmist. Need meetodid ei hõlma siiski kõiki aspekte ja praktikas võib ja peakski kasutama ka arvutipõhiseid meetodeid.
Standardi eesmärk on anda nõu arhitektidele, inseneridele, ehitajatele ja teistele, kes tegelevad valguse ja valgustuse projekteerimisega. Teadvustatakse, et valgustus on ainult üks paljudest kriteeriumidest, mida aknaavade projekteerimisel arvesse võetakse. Muudeks kriteeriumideks on keskkonnakaitse (müra, soojustasakaal ja kontroll energiakasutuse üle), tuleohtlikkus,  konstruktsiooninõuded, välimus ja krundi ümbrus. Hoone parim projektlahendus ei tähenda alati parimat lahendust hoone iga üksiku funktsiooni suhtes. Seetõttu tuleb olla väga ettevaatlik, enne kui standardis toodud kriteeriume kasutatakse mingil muul otstarbel, eelkõige linnaplaneerimise juhtimisel.

Standardimuudatuse koostamiseks loodi 2014. aasta kevadel projektkomitee EVS/PK 54 „Loomulik valgustus hoonetes“, mis on oma tegevuse lõpetanud seoses standardi  muudatuse valmimisega.

EVS-i kontaktisik: Kairi Tänavsuu
 

Print  
Sisekoolitus2 Komplekteeritav kogu2