Skip to main content

Miks on maailmas kasutusel nii palju erinevaid pistikupesasid?

21.04.2022
Alternate Text

Kogenud reisijad teavad, et maailmas on kasutusel mitmeid erinevaid pistikuid ja pistikupesasid. Põhjus, miks maailmas leidub vähemalt 15 erinevat tüüpi, on see, et paljud riigid eelistasid ühise standardi kasutuselevõtu asemel välja töötada oma enda pistikupesa.

Elekter võeti kasutusele 1880. aastatel. Esimestesse kodumajapidamistesse levides oli see peamiselt mõeldud ruumide valgustamiseks. Elektriallikaid vajavate kodumasinate kasutuselevõtt tekitas aga probleemi – valgustipesad asusid kõrgel laes. Ohutuma lahenduse pakkus välja ameeriklane Harvey Hubbell, kellest sai esimese seinas asuva pistikupesa looja.

Kui teistes riikides hakkati elektrivõrke looma, prooviti olemasolevat pistikupesa täiustada. Samuti võtsid riigid pistikupesad laiemalt kasutusele erinevatel ajahetkedel, mistõttu oli eri maailma paikades kasutusel mitmesuguseid pistikuid ja pistikupesasid. Teise maailmasõja lõpuks oli elekter juba laialdaselt levinud ja ühisele standardile üleminek muutus aina keerulisemaks. Sellepärast on tänagi veel maailmas kasutusel erinevad pistikupesad. 

Tänapäeval kannavad endaga reisijad kaasas mitmeid tehnikavahendeid, mida aeg-ajalt on vaja ühendada pistikupesasse. Selleks, et reisides mitte hätta jääda, tuleb eelnevalt välja selgitada, miline pistikupesa on riigis kasutusel. Lisaks on võimalik soetada endale universaalne reisiadapter, mis võimaldab mitmetes paikades oma mobiiltelefoni või sülearvutit laadida.

Eestis käsitleb pistikuid ja pistikupesasid standard EVS 873:2014. Reisijale on abiks IEC poolt koostatud pistikute kaart🡭, mille abil on võimalik teada saada, millist tüüpi pistikut, pinget ja sagedust kindlas riigis kasutatakse.