Skip to main content

Standard – kuidas valida see õige?

Standarditega tutvumine on lihtsam, kui teada, et neil kõigil on sarnane ülesehitus. Teadmine, millele standardist info otsimisel tähelepanu pöörata, kiirendab teabeotsingut.

Mida leiab standardi eelvaatest? 

Sarnaselt paljudele väljaannetele on standardid varustatud sisukorra, eessõna ja sissejuhatusega, mis kõik on saadaval eelvaates (eelvaate funktsiooni leiab standardite e-poest).

Need annavad tavaliselt ülevaate avaldamise eest vastutavast komisjonist ja võivad puudutada varasemate väljaannete muudatusi, seda, mida dokument tühistab või asendab, ja muid olulisi üksikasju.

Esmakordselt standardit lugedes on ülioluline vaadata läbi käsitlusala jaotis, kuna see selgitab kõiki standardi põhilisi teemasid. Samuti võib sealt leida normiviiteid – need on standardi rakendamiseks vajalikud dokumendid. Kui alles otsida õiget standardit, võib nende viidete kontrollimine abiks olla.

Kõik need jaotised on tavaliselt saadaval dokumendi eelvaates, muutes otsingut tõhusamaks.

Olulised standardi elemendid

Paljudel juhtudel leiab standardi algusosast terminid ja definitsioonid, millele järgeb standardi põhiosa. See sisaldab tavaliselt nõudeid, soovitusi, katsemeetodeid, klassifikatsioone või muid üksikasju vastavalt standardi liigile

Normiviited Normiviited sisaldavad loetelu standardis viidatud dokumentidest, mis on selle kasutamiseks vajalikud. 
Terminid ja määratlused Need on vajalikud standardis kasutatud terminite mõistmiseks.
Tingtähised ja terminite lühendid Loetelu sümbolitest ja lühenditest, mis on vajalikud standardi mõistmiseks.
Standardi põhitekst See element sisaldab standardis esitatavaid nõudeid, avaldusi või soovitusi.
Lisad Normlisades on põhiteksti täiendavad sätted. Teatmelisad pakuvad täiendavat teavet, mille eesmärk on aidata standardit mõista või kasutada. 

Allikas: Standardi elemendid. Standarditele rajatud maailm, 2015.

Standardi lõpust leiab lisad. Normlisad pakuvad täiendavaid sätteid dokumendi põhiosale, teatmelisad aga lisateavet ilma erinõudeid kehtestamata.

Standardi muudatus ja parandus

Mõnikord on vaja standardis teha muudatusi (A või Amd) ilma uustöötlust avaldamata. See võib olla tingitud tehnoloogilistest edusammudest, kasutajate tagasisidest, mis osutab täiustamist vajavatele valdkondadele, või vajadusest ühtlustada standardeid erinevates riikides kehtivate nõuetega.

Illustratsioon, mis näitab, kuidas kirjutakse muudatuse standardi tähist ja täisteksti tähist.

Konsolideeritud versioonis on tavaliselt selgesõnaliselt märgitud, millised osad pärinevad muudatusest. 

Lisaks on juhtumeid, kus avaldatud standardis ilmnevad väiksemad vead või toimetamisega seotud probleemid. Nende lahendamiseks avaldatakse standardile parandus (AC või Cor). Eesmärk ei ole teha olulisi tehnilisi muudatusi, vaid säilitada standardi täpsus ja selgus.

Kui soovid olla kursis standardi muudatustega, siis tasub kasutada standardite monitooringut.

Redline standardid

Osadel standarditel on olemas funktsioon, mis aitab jälgida standardi muudatusi ja toob esile erinevused vana ja uue versiooni vahel. Muudatused on punase ja rohelise värviga esile tõstetud, mistõttu on neid lihtne märgata. Lisaks leiab iga redline standardi lõpust alati tavalise standardi versiooni.

E-poes on sellised standardid märgistatud RL sümboliga.