Tagasi

ISO/TR 22100-3:2016 et

Masinaohutus. Seos standardiga ISO 12100. Osa 3: Ergonoomiliste põhimõtete rakendamine ohutusstandardites

Üldinfo
Kehtiv alates 30.12.2022
Alusdokumendid
ISO/TR 22100-3:2016
Direktiivid või määrused
puuduvad

Standardi ajalugu

Staatus
Kuupäev
Tüüp
Nimetus
30.12.2022
Põhitekst
Selles dokumendis kirjeldatakse peamisi masinate ohutust mõjutavaid ergonoomilisi ohutegureid ja esitatakse raamistik nende kaasamiseks masinate projekteerimisse, integreerides olulised ergonoomilised põhimõtted, mis on seotud järgmisega:
—  pinges tööasendite ja pinges olekus liigutuste vältimine masina kasutamise ajal;
—  masinate, eriti käsitsetavate käeshoitavate ja mobiilsete masinate projekteerimine;
—  müra, vibratsiooni ja soojusliku mõju vältimine nii palju kui võimalik;
MÄRKUS 1  Müra, vibratsiooni ja kahjulike soojuslike tingimuste mõju tervisele on hästi teada ja neid ei käsitleta siinkohal. Keskkonnategurid võivad siiski masina konstruktsiooniga kokku puutuda ja sellistest mõjudest tulenevaid riske käsitletakse selles dokumendis.
—  masina käitaja töörütmi ja tsüklite automaatse järjestuse sidumise vältimine;
—  masinale või masina sees kohaliku valgustuse tagamine;
MÄRKUS 2  Masina või masinat ümbritseva töökoha valgustus võib oluliselt mõjutada masina tööohutust ja seda riski käsitletakse selles dokumendis.
—  käsijuhtimisseadiste (täiturite) valimine, paigutamine ja tuvastamine selliselt, et need oleksid selgelt nähtavad ja tuvastatavad ning vajaduse korral asjakohaselt märgistatud;
—  näidikute, numbrilaudade ja kuvarite valimine, kujundamine ja paigutamine.
Lähenemisviis põhineb standardil ISO 12100 ja selle iteratiivsel protsessil oluliste ohtude kindlakstegemiseks ja riskide vähendamiseks.
Selle iteratiivse protsessi asjakohaseid samme on kohandatud nii, et need sisaldaksid ergonoomilisi põhimõtteid, ning antakse praktilisi juhiseid masinate projekteerimise seisukohast oluliste ergonoomikastandardite kohaldamiseks.
See dokument on mõeldud kasutamiseks standardite koostajatele ja masinate projekteerijatele. Seda võib kasutada juhul, kui asjakohased C-liigi standardid pole kättesaadavad.
*
*
*
PDF
26,84 € koos KM-ga
Paber
26,84 € koos KM-ga
Sirvi standardit alates 2,44 € koos KM-ga
Standardi monitooring