Skip to main content

Uue ISO komitee „Maagaasi tanklad sõidukitele“ asutamisettepanek

26.01.2022
Alternate Text

Rahvusvahelises standardimisorganisatsioonis ISO on hääletamisel uue tehnilise komitee „Maagaasi tanklad sõidukitele“ (Natural gas fuelling stations for vehicles) moodustamine. Ettepaneku esitas ja uue komitee sekretariaati hakkab haldama Prantsusmaa standardimisorganisatsioon AFNOR.

Komitee käsitlusalas on veeldatud maagaasi (LNG) ja surumaagaasi (CNG) autotanklate projekteerimist, ehitamist ja käitamist käsitlevad standardid, sh tanklate seadmete, ohutus- ja juhtimisseadme standardimine. Maagaasil töötavate sõidukite arv ja gaasitanklate arv maailmas suureneb ja eesmärk on uuendada standardeid  ISO 16923:2016 “Natural gas fuelling stations - CNG stations for fuelling vehicles” ja ISO 16924:2016 “Natural gas fuelling stations -- LNG stations for fuelling vehicles”. Mõlemad standardid on üle võetud ka Eestis. Standardid EVS-EN ISO 16923:2018 “Maagaasi tanklad. CNG autotanklad” ja EVS-EN ISO 16924:2018 “Maagaasi tanklad. LNG autotanklad sõidukitele” kuuluvad tehnilise komitee EVS/TK 65 „Gaasitaristu“ käsitlusalasse.

Valdkonna standardimist ja standardite kaasajastamist peetakse vajalikuks, kuna gaasil töötavate sõidukite mõju ning maagaasi kombineerimine nt biogaasi ja sünteetilise gaasiga aitab kaasa CO2-neutraalsuse saavutamisele. Kestlik, kaasaegne ja taskukohane energia, kliimamuutustele reageerimine ja taristu arendamine on ÜRO-s kokku lepitud kestliku arengu eesmärgid (Sustainable Development Goals, SDGs) ja EL poliitikate aluspõhimõtted. Standarditavast valdkonnast on mõjutatud nii riigivalitsemine, ettevõtluskeskkond kui ka tarbijad.

Uue ISO komitee eesmärk on töötada rahvusvahelisel tasandil koostöös komiteega IEC/TC 31 “Equipment for explosive atmospheres”, mille tegevust peegeldab Eestis EVS/TK 17 „Madalpinge“ ning Euroopas standardimise tasandil koostöös komiteega CEN/TC 326 „Natural gas vehicles - Fuelling and operation“, mida peegeldab EVS /TK 65.

Eesti seisukoha ja sisendi Eesti osalemise kohta saadame ISO-sse hiljemalt 06.04.2022.

ISO tehnilise komitee töös on võimalik osaleda Eesti Standardimis-ja Akrediteerimiskeskuse vahendusel olemasoleva või uue Eesti komitee kaudu. Huvi ja täiendava teabe saamiseks on kontaktisik Liis Tambek.